Outlook web app dışarıdan erişildiğinde sayfa bulunamadı hatası

0 beğenilme 0 beğenilmeme
75 gösterim
23 Eylül 2017 SharePoint kategorisinde Göksel Sarı sordu
Hasan bey merhaba.

Sharepointe kullanımına yeni başladım.

Kurulum makaleleriniz ve web app makalelerinizle kurulumları başarılı bir şekilde yaptım.

Web app 2013 makalenizi uyguladım ve  excel ve word dosyalarını browser kullanarak okuyup düzenleyebiliyorum

Dış dünyadan erişim  nat yaptığım sharepoint siteme erişiyorum,fakat excel dosyasını açmıyor ve ekranda web app sunucusun local ismi yazarak sayfa bulunamadı hatası veriyor.Bu konuda bir fikir verebilirmisiniz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
24 Eylül 2017 hasankoroglu (860 puan) cevapladı
Merhabalar,

Geç cevap için kusuruma bakmayın.

Örnek bir senaryo üzerinden açıklamaya çalışayım. SharePoint sunucunuz http://sp adresinden erişiyorsunuz. OWA sunucusuna http://owa . SharePoint Portal için public internet adresiniz: http://sp.sirket.com . Mesajınızdan anladığım kadarı ile kullanıcılarınız portala http://sp.sirket.com adresinden rahatça ulaşabiliyor. Ama bir office belgesini açmaya çalıştığında http://owa adresine yönlendiriliyor.

Şirket web siteniz http://sirket.com olduğunu varsayarsak bu işlem için iki çözüm önerim var:

1. Çözüm: SharePoint Central Administration sayfasında yer alan Alternate Access Mappings kısmından portalinizin adresini http://sp.sirket.com olarak değiştirebilirsiniz. Lokal networkünüzdeki dns sunucularından bu adresi SharePoint sunucunuza CNAME veya A kaydı ile yönlendirebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınız hem içeriden hem dışarıdan aynı adresle girebilirler. Bu yöntemi seçtiğiniz zaman owa sunucunuz için de yeni bir dns kaydı girmelisiniz. http://owa.sirket.com gibi. bu sefer owa sunucunuzdaki owa farmı kaldırıp (powershell komutları ile yapılabiliniyor) yeni adresle tekrar oluşturmanız gerekmekte. Daha sonra SP sunucunuzda owa'yı yeni adresiyle tanıtmanız gerekiyor, tanıtırken internal-http kullanabilirsiniz. Bu işlemler sırasında firewall üzerinde de ayar yapmak gerekiyor. Şu şekilde anlatmaya çalışayım; mesela public ip adresiniz 10.11.12.13 diyelim. NAT işlemleri sırasında 10.11.12.13 ip sine gelen 80 isteklerini sp sunucusuna yönlendirmeniz gerekiyor. eğer ikinci bir public ip adresiniz var ise oradan gelen 80 isteklerini de owa sunusuna yönlendirmeniz gerekiyor. İkinci bir public ip adresiniz yok ise tek olan public ip nize gelen sizin belirleyeceğiniz herhangi portu mesela 8080 portunu owa sunucusunun iç ipsinin 8080 portuna yönlendirebilirsiniz. Bu sefer owa farm ı kurarken tanımlamalarda (powershell komutundan bahsediyorum) 8080 portunu kullanmalısınız. Bu işlemler sırasında public dns inizde de gerekli kayıtları oluşturmayı unutmayın.

Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama bu kadar anlatabildim. Eğer takıldığınız bir yer olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Başarılar dilerim.
Hoş geldiniz, SharePoint Soru Cevap Forum sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...